Pomysł, który zmienił wszystko...

Zajrzyj za kulisy projektu OFF Piotrkowska Center

Zanim narodził się koncept OFF Piotrkowska Center, teren dawnej fabryki Ramischa ulegał stopniowej degradacji. Kulminacją upadku była „Czarna Kropa”, czyli niechlubny tytuł dla lokalizacji, które łodzianie woleliby omijać szerokim łukiem.
Zaledwie kilka lat później czytelnicy National Geographic Traveler uznali to samo miejsce… za największy z Siedmiu Nowych Cudów Polski. Wszystko zmieniło się wraz z przyjściem nowego gospodarza – OPG Property Professionals.

Wyjście poza bezpieczny mainstream wymaga odwagi. Także w biznesie. Postawiliśmy na rewitalizację pofabrycznych murów jako jedni z pierwszych w Polsce. Wzięliśmy na siebie ryzyko stworzenia kreatywnego ekosystemu, choć nie mieliśmy na to gotowych wzorców. Nie baliśmy popełniać błędów, ponieważ z każdego szybko wyciągaliśmy wnioski. Wierzyliśmy w potencjał startupów, mimo że łódzka gospodarka dopiero odradzała się po latach zastoju

Dziś wiemy, że do odważnych świat należy, a  wielu najemców, którzy stawiali u nas swoje pierwsze kroki, dziś otwierają kolejne, odnoszące sukces, kreatywne biznesy.

Zachowanie historycznej tożsamości miejsca było moim osobistym marzeniem. Jestem dumny z drogi, jaką ostatecznie przeszła dawna fabryka Ramischa: od na wskroś hipsterskiego charakteru do miejsca z ofertą dla całych rodzin i osób starszych. To kreatywny ekosystem, w którym znalazło się miejsce na to, co dla Łodzi ważne – historyczne dziedzictwo, nowe technologie i startupy oraz wracający do miasta przemysł modowy.

Michał M. Styś

Pomysłodawca projektu OFF Piotrkowska Center

Prezes Zarządu OPG Property Professionals

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

Odwrócić losy podupadającej, pofabrycznej przestrzeni to prawdziwa sztuka, dosłownie i w przenośni. Zaczyn do uratowania dawnej fabryki Ramischa dała bowiem działalność Stowarzyszenia „Fabrykancka”, które korzystając z przestrzeni użyczonych przez OPG Property Professionals, zostało gospodarzem FabrySTREFY – miejsca dla inicjatyw artystycznych spoza głównego nurtu.

Z czasem, wraz z wydarzeniami ze świata kultury alternatywnej, w murach dawnej fabryki zameldowały się przemysły kreatywne.

MIEJSCE, KTÓRE STAŁO SIĘ OFF

Warunek był jeden: nowi najemcy musieli wnieść coś unikatowego, zaoferować coś, czego próżno szukać w typowej galerii handlowej. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły więc pracownie projektantów mody, designerzy, architekci, kluby muzyczne, bary i restauracje z oryginalną kuchnią, a także przestrzenie wystawiennicze, sale prób i showroomy.

W zamian za preferencyjne rozwiązania finansowe, nowi lokatorzy zaangażowali się w renowację starych wnętrz, tworząc miejsce spotkań w klimacie OFF – prawdziwą alternatywę dla głównego, konsumenckiego nurtu.

ORGANICZNY ROZWÓJ

Sukces oddolnej, organicznej rewitalizacji z udziałem twórczych przedsiębiorców umożliwił dalsze ożywienie historycznej tkanki. Dzięki uzupełnieniu przestrzeni o nowe funkcje biurowe, fabryka Ramischa na powrót zaczęła pracować na trzy zmiany – tak powstała koncepcja Kreatywnego Ekosystemu, w którym właściciel restauracji w drodze do pracy mija właściciela nowej, innowacyjnej technologii lub obiecującego startupu.

Wszyscy mogą sobie wzajemnie pomóc, napędzając dalszy rozwój miejsca. Bez klimatu korpo i bez dużych odległości między sobą.

NAJMODNIEJSZY ADRES W MIEŚCIE

Następny krok w ewolucji „OFFa” stanowi domknięcie pewnego historycznego cyklu.

W miejscu, gdzie ponad sto lat temu każdego dnia powstawały tysiące wyrobów bawełnianych, dziś rodzi się prawdziwe zagłębie projektantów, oryginalnych konceptów i wydarzeń modowych.

Korzystając z lokalizacji przy najdłuższej ulicy handlowej w Europie, OFF Piotrkowska Center nie tylko stanowi dziś najmodniejszy adres w mieście, lecz przyczynia się też do aktywizacji gospodarczej całego kwartału!

Polityka prywatności
www.tenDESIGN.pl
map-markerfacebookinstagram