Przędzalnia i tkalnia Franciszka Ramischa powstawała stopniowo od 1888 roku

ŻYCIE PO ŻYCIU

Najpierw dynamiczny rozwój zahamowany przez wojenną zawieruchę. Potem nacjonalizacja majątku, zapaść przemiany ustrojowej 1989 roku i niepewne jutro, jakie przyniosły ze sobą nowe czasy. Dziki rozwój kapitalizmu to niestety często ostatni rozdział historii wielu fabrycznych obiektów. Nie każda fabryka miała szczęście trafić w ręce łaskawego gospodarza. Fortuna uśmiechnęła się za to do Fabryki Ramischa, która dzięki staraniom speców od zarządzania nieruchomościami z OPG Property Professionals, zyskała drugie życie.

CZAS PROSPERITY

Ale wróćmy do początku. Przędzalnia i tkalnia Franciszka Ramischa powstawała stopniowo od 1889 roku. Od 1879 r., Ramisch prowadził ręczną tkalnię wyrobów bawełnianych i zatrudniał 8 robotników, którzy produkowali około 10 tys. chustek. W 1889 r. fabryka miała już maszynę parową i 64 krosna mechaniczne, zatrudniała 70 robotników. W 1897 r. pracowało w niej 227 robotników, a w 1905 r. – 452. I Wojna Światowa przyniosła zniszczenie maszyn, głównie krosien. W 1924 r. powstała Spółka Akcyjna – Fabryka Wyrobów Bawełnianych „Franciszek Ramisch”, która zatrudniała ok. 1000 pracowników. Zatrudnienie w 1935 r. spadło o połowę. Dalszy rozwój firmy przerwał wybuch II Wojny Światowej.

NOWY START

Po upaństwowieniu mieściły się tu Łódzka Przędzalnia Przemysłu Bawełnianego, a później Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. gen. Waltera. Od 1999 r. budynki fabryczne są wykorzystywane przez różne firmy. Pod koniec 2011 r. firma OPG Property Professionals, właściciel terenu przy Piotrkowskiej 138/140, uruchomił projekt OFF Piotrkowska Center. Efekty? Pierwsze miejsce w konkursie Siedem Nowych Cudów Polski zorganizowanym przez magazyn National Geographic Traveler w 2014 roku. Dobra passa trwa, co potwierdziła opinia telewizji CNN, która pod koniec 2018 roku okrzyknęła OFFa „najfajniejszą dzielnicą w całej Europie”.

LINIA CZASU

1888

POCZĄTEK

Franciszek Ramisch nabywa działkę przy Piotrkowskiej 140 i wznosi pierwsze zabudowania fabryczne – tkalnię napędzaną silnikiem parowym (25 KM). Na początku fabryka zatrudnia ok. 120 robotników.

1893

Ekspansja

Fabrykant wykupuje całe pasmo między Piotrkowską i ul. Dziką (ob. Sienkiewicza) i dobudowuje 4-ro kondygnacyjną przędzalnię. W roku 1931 na terenie zakładu będą znajdowały się łącznie już 42 budynki.

1924

1000 akcji

Firmę przekształcono w rodzinną spółkę akcyjną pod nazwą Fabryka Wyrobów Bawełnianych Spółka Akcyjna Franciszek Ramisch w Łodzi. W tym czasie fabryka zatrudniała już ok. 1000 pracowników.

1990

Chinatown

Po II Wojnie Światowej, fabryka upaństwowiona jako „Zakład B” Przędzalni Bawełny im. gen. Waltera ostatecznie zaprzestaje produkcji. Pojawiają się bary orientalne i drobni handlarze.

2011

OFF WE GO!

Podupadającą nieruchomość przejmuje firma OPG Property Professionals i rusza z projektem OFF Piotrkowska Center. Gołębie odlatują znad plastikowych talerzy, do Ramischa sprowadzają się młodzi kreatywni.

2014

Nowy cud Polski

Pierwsze miejsce w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic Traveler. Nagroda dla przestrzeni "niebanalnych, magicznych, nowo powstałych, w które tchnięto drugie życie”.

2017

ŁÓDZKIE PERŁY ARCHITEKTONICZNE

Początek budowy biurowca klasy A – Teal Office oraz rewitalizacji dawnego magazynu i skarbca fabryki Ramischa – Sepia Office.

2018

KREATYWNY EKOSYSTEM

OFF włącza nowe technologie i robi miejsce dla specjalistów branży IT i start-upów. Powstają Teal Office i Sepia Office, a nad całością dumnie góruje wieża przykryta odrestaurowanym hełmem.

2019

Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce

I Nagroda dla OFF Piotrkowska Center w Konkursie TUP,  za stworzenie miejsca wydarzeń kulturalnych, inicjatyw artystycznych i prospołecznych oraz budowanie przestrzeni publicznej nakierowanej na przemysł kreatywny
Polityka prywatności
www.tenDESIGN.pl
map-markerfacebookangle-downinstagram